« Powrót do aktualności

Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości

Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości 

Nowy obowiązek dla właścicieli Nieruchomości❗
Już od 1 lipca br. zacznie funkcjonować Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. 
Od tego dnia powstanie również nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości.
Każdy kto używa do ogrzewania mieszkania lub domu: kotła i grzejników gazowych, kotła na paliwa stałe, pieca kaflowego wolnostojącego w tym tzw. kozy, kuchni węglowej, pompy ciepła lub sieć ciepłowniczą, instalację fotowoltaiczną, kolektor słoneczny oraz ogrzewanie elektryczne musi zgłosić ten fakt do nowej ewidencji.

Fragment artykułu: 
Jakiego rodzaju źródła ciepła trzeba będzie zgłosić? Katalog jest bardzo pojemny. Obejmuje m.in. kotły i grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe, piece kaflowe, wolnostojące, w tym tzw. kozy, kuchnie węglowe, pompy ciepła, sieć ciepłowniczą, instalację fotowoltaiczną, kolektor słoneczny oraz ogrzewanie elektryczne.

Czy to oznacza, że zgłoszeniu podlega dosłownie wszystko? – Trudno sobie wyobrazić, że należałoby zgłaszać każde, nawet nieduże urządzenia. Zresztą posiadanie ich trudno byłoby udowodnić – mówi Mateusz Karciarz.

Jego zdaniem nie należy zgłaszać małych grzejników, które są uzupełnieniem ogrzewania lokalu. Źródło ciepła należy definiować zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych (Dz.U. nr 16 poz. 92), gdzie w par. 2 pkt 6 wskazano, że to „połączone ze sobą urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania ciepła”. – Za źródło ciepła nie uznawałbym np. grzejnika elektrycznego na prąd czy tzw. farelki, bo trudno je uznać za „połączone ze sobą urządzenia lub instalacje”, mimo że „służą do wytwarzania ciepła” – mówi

UWAGA❗️ Nie złożenie deklaracji w wyznaczonym terminie będzie karane: mandatem w wysokości do 500 zł lub grzywną do 5 tys. zł.
Start rejestracji w lipcu.

 

Więcej informacji w poniższym artykule: ????????????

https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/zarzadzanie_nieruchomosciami/5274182,Obowiazek-zgloszenia-czym-ogrzewamy-domy-od-1-lipca-2021-r.html

#OgrzewanieDomu, #CEEB, #OgrzewanieGazowe, #OgrzewanieElektryczne, #OgrzewanieWęglowe, #OgrzewanieSłoneczne,