« Powrót do aktualności

Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie?

Przeważnie dopiero po kilku czy nawet kilkunastu latach pracy i odkładania pieniędzy stać nas na zakup większego metrażu w kamienicy, bloku czy apartamentowcu lub na dom z działką. Jednak nie jest to reguła i nie każdy z nas ma identyczne cele. Powody wyboru bardziej kameralnego gniazdka są zróżnicowane i kwestia finansowa wcale nie musi decydować o naszych preferencjach. Są wśród nas tacy, którzy lubią przytulne przestrzenie, ponieważ czują się tam swojsko i bezpiecznie. Rodzi się zatem pytanie, jak urządzić małe mieszkanie, by jak najlepiej nam służyło?

Jasność i przestronność - o to głównie walczymy w małym mieszkaniu

Po pierwsze, wybieraj jasne barwy ścian, podłóg i mebli. Świetnie sprawdzą się tutaj farby w najróżniejszych odcieniach bieli, beżu czy jasnej szarości. Pamiętaj o tym, by podłogi były jednorodne. Połóż więc w całym domu jednakowe płytki, parkiet czy panele. Dzięki temu przejścia między pomieszczeniami będą płynne, a całość zachowa spójność. Postaraj się o to, by naturalne światło słoneczne docierało do każdego zakątka mieszkania. W tym celu możesz zainspirować się wnętrzami urządzonymi w stylu loftowym. Zwróć szczególną uwagę na dominujące tam szklane elementy i wprowadź je do swojego domu – wybierz szklane drzwi, odsłoń okna, a w łazience zamontuj wyłącznie szklaną ścianę zamiast zamykanej kabiny prysznicowej. Pamiętaj także o jasnym oświetleniu!


Nowoczesne meble wielofunkcyjne do małego mieszkania, czyli sprytne zagospodarowanie powierzchni

Grunt to nie zagracać małego domu niepotrzebnymi sprzętami, zachować minimalizm i jednorodny styl urządzenia pokoi. Oprócz tego warto zainteresować się meblami, które łączą wiele funkcji. Może to być na przykład kanapa z funkcją spania, schowkiem na pościel i dodatkowo półką na książki. Zrezygnuj z dużych mebli, które zajmą Ci cały pokój i dobrze zastanów się nad tym, czy na pewno każde krzesło, stoliczek i szafka nocna są Ci rzeczywiście potrzebne. Jeśli masz tylko jeden pokój, to zapewne chcesz skutecznie oddzielić część dzienną od nocnej. W kawalerkach dużą popularnością cieszą się antresole z materacem, regały czy zasłony.

Urządź swoje małe mieszkanie z głową, pamiętając o tym, że ma być przede wszystkim jasne i przestronne!