« Powrót do aktualności

Kupić czy wynająć mieszkanie?

Usamodzielnienie się jest poważnym krokiem w dorosłość. Dla niektórych wiąże się ono ze znalezieniem pracy, a dla innych z wyprowadzką od rodziców. Zarówno jedna, jak i druga kwestia jest niezwykle ważna w kontekście podejmowania dalszych kroków. Zazwyczaj osoba, która chciałaby sama zamieszkać musi mieć stałe źródło dochodu, aby się utrzymać. Pozostaje jednak pytanie, czy będzie ona wynajmowała nieruchomość czy też zdecyduje się na jej kupno? Postaramy się przedstawić zalety i wady i jednego, i drugiego rozwiązania, dzięki czemu łatwiej będzie można podjąć tę decyzję.

Mieszkania na wynajem – zalety i wadyNa samym początku warto zdecydować się na mieszkanie na wynajem. Pierwsze tygodnie i miesiące życia samodzielnego pozwolą poznać plusy i minusy takiej sytuacji. Warto wspomnieć, że w lokalu, który nie należy do nas nie możemy wykonać żadnych zmian bez zgody właściciela. W przypadku, kiedy wyprowadzka wiąże się ze zmianą miasta wynajem mieszkania wydaje się być najrozsądniejszą opcją, ponieważ dopiero po dłuższym czasie będzie można stwierdzić, czy dana lokalizacja faktycznie przypadła nam do gustu. W przypadku, kiedy okaże się, że dana miejscowość nie jest dla nas, można praktycznie od ręki ją zmienić.

Zdecydowanym minusem wynajmu lokalu jest fakt, że jego właściciel może z dnia na dzień wypowiedzieć umowę. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy i kiedy taka sytuacja będzie miała miejsce.

Kupno domu lub mieszkania – czy warto?

Coraz więcej osób decyduje się na kupno własnej nieruchomości i nic w tym dziwnego. Choć większość ludzi nie posiada takiej ilości gotówki, za którą mogliby dokonać transakcji, to niezwykle popularne są kredyty hipoteczne. Wydaje się to rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ opłaty za wynajem pokoju lub mieszkania są porównywalne do rat zaciągniętej pożyczki. Jednak różnicą jest to, że posiadasz własne miejsce, które należy do Ciebie. Można tam wybrać własne meble, urządzić w stylu, który najbardziej nam się podoba i nikt nie będzie dyktował warunków. Poza tym to inwestycja w przyszłość. Nieruchomość w Pile czy innym mieście zawsze można przekazać następnym pokoleniom lub wynajmować osobom, zarabiając na tym.

Minusem przede wszystkim jest fakt ciążącego na właścicielu kredytu, który zazwyczaj przekracza wartość kilkuset tysięcy złotych.

Dlatego też warto się zastanowić, czy faktycznie chcemy mieć własne mieszkanie i będzie to najlepsze rozwiązanie na danym etapie życia.