« Powrót do aktualności

Go green, bo ziemia to nasz dom.

Go green! Zacznij od najbliższego otoczenia

Zmiany klimatyczne są faktem. Podobnie jak to, że każdy z nas ma realny wpływ na to, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu. Co robić, aby zadbać o środowisko jako właściciel domu czy mieszkania? Podpowiadamy!

Trendy go green!

Coraz więcej osób zmienia swoje nawyki, aby mieć wkład w dbałość o środowisko naturalne. Nieprawdą jest, że małe zabiegi nie mają sensu w ujęciu globalnym. Gdyby każdy Polak wdrożył kilka prostych, proekologicznych zasad w swoim domu, wpływ na naturę byłby ogromny! Zacząć można naprawdę od podstawowych, elementarnych reguł. Niektóre działania są nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Dlaczego więc nie zadbać o środowisko, jednocześnie obniżając ponoszone wydatki? Co może zrobić właściciel domku jednorodzinnego? Zachęcamy do lektury!Uniwersalne, ekologiczne rozwiązania

Na tyle, ile to możliwe, staraj się używać pojemników i opakowań wielorazowego użytku. Choć ciężko jest kupić kaszę czy makaron luzem, inaczej wygląda to w przypadku zakupów na lokalnym bazarku. Poproś sprzedawcę, aby spakował warzywa i owoce do Twoich toreb. W ten sposób, w skali roku, unikniesz przynoszenia do domu co najmniej kilkudziesięciu toreb foliowych. Na pewno dobrym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest użytkowanie pojemników do segregowania śmieci. Specjalne zaprojektowane kosze mogą być systemowo montowane w szufladach kuchennych, aby zajmować możliwie mało miejsca. Podręczna konstrukcja pozwala zabrać taki pojemnik ze sobą, aby wyrzucić śmieci do zbiornika komunalnego. W takim wypadku nie trzeba korzystać z worków na śmieci, co jest oszczędnością, a także ruchem proekologicznym.

Dorosły człowiek wypija dziennie minimum 2 litry wody. W przypadku pary zamieszkującej razem, daje nam to dwukrotność zużycia. Oznacza to, że w przypadku wody mineralnej, są to dwie plastikowe butelki. Miesięcznie nazbiera się ich już aż 60! Każda z nich trafia przecież potem do kosza. Wystarczy, że kupisz dzbanek filtrujący, aby móc pić zdrową kranówkę. To inwestycja zaledwie kilkudziesięciu złotych, a korzyści jest naprawdę dużo. Przede wszystkim, nie produkujesz kolejnych śmieci w postaci plastikowych butelek. Wodę masz zawsze pod ręką i nie musisz przywozić z zakupów kolejnych, ciężkich zgrzewek. A nawet jeśli wolisz napoje gazowane, możesz wyposażyć się w saturator. Urządzenia te znowu są bardzo popularne i pozwalają przygotować wodę dokładnie taką, jak lubisz. A jeśli dodasz odpowiedni syrop, w prosty sposób przygotujesz odpowiednik Coca-Coli, Pepsi lub innego popularnego napoju.

Rozwiązania Go Green wokół domu

Właściciele domków jednorodzinnych mogą wdrożyć wiele ciekawych projektów zgodnych z ideologią Go Green. Poza zastosowaniem urządzeń smart home, możliwe jest wykorzystanie ogrodu. Na nawet niewielkiej powierzchni możesz stworzyć naprawdę korzystne warunki, między innymi dla owadów. Wiele mówi się o coraz mniejszej ilości pszczół. Ich wyginięcie będzie oznaczało brak możliwości zapylania roślin, co zachwieje środowiskiem naturalnym naprawdę mocno. Aby pszczoły mogły spokojnie pracować, staraj się unikać nawozów sztucznych. Dobrym pomysłem jest zawieszenie w ogrodzie poidła dla owadów oraz niewielkiego „hotelu” dla nich. Pszczoły będą mogły schować się w takim domku, który najlepiej jest zamontować w miejscu nasłonecznionym, ale zabezpieczonym przed opadami.

Kolejnym, proekologicznym rozwiązaniem jest zasianie łąki kwietnej. Jest to kompozycja jednorocznych kwiatów, którą można traktować jako alternatywę trawnika. Łąki kwietne nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy podlewanie po zasianiu, w trakcie suszy i od czasu, do czasu, w trakcie wegetacji. Łąki kwietne kosi się zazwyczaj maksymalnie dwa razy w roku. Kwiaty zapewniają nektar i pyłki pszczołom, które zapylają inne rośliny w okolicy. To także schronienie dla innych owadów. Co ważne, łąki kwietne mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę i lepiej ją absorbują od tradycyjnego trawnika.

Coraz więcej osób decyduje się na montaż zbiornika na deszczówkę. Obecnie pełnią one także funkcję ozdobną. Designerską beczkę podstawia się pod rynnę, aby trafiała do niej woda spływająca z dachu podczas deszczu. Zbiorniki mają pojemność od kilkuset do nawet kilku tysięcy litrów. Wody tej możesz używać do podlewania kwiatów i krzewów, które zdobią Twój ogród. To także spora oszczędność! W końcu deszczówka nic nie kosztuje. Za darmo możesz także przygotować naturalny nawóz. Mowa o kompostowniku. To nie tylko sposób na bezpłatne pozyskanie skutecznego nawozu, ale także wykorzystanie odpadów bio. Za wywóz ściętej trawy lub pociętych gałęzi trzeba dodatkowo płacić, a dzięki przygotowaniu odpowiedniego miejsca w ogrodzie, możesz je składować celem kompostowania. Na rynku znajdziesz wiele funkcjonalnych i dobrze prezentujących się pojemników na kompost.