« Powrót do aktualności

Inteligentny dom - rozwiązanie nie tylko dla technologicznych

Inteligentny dom – rozwiązania nie tylko dla technologicznych

Rozwiązania smart home podbijają rynek. W ostatnich latach zainteresowanie inteligentnymi domami, ale także pojedynczymi urządzeniami AGD, rośnie bardzo szybko. Dlaczego warto się ku nim zwrócić? Zapraszamy do lektury!

Inteligentny dom – czym jest w praktyce?

Inteligentny dom to taki, który jest oszczędny, komfortowy i bezpieczny dla wszystkich domowników. Bynajmniej nie chodzi tu o futurystyczne rozwiązania z kreskówek czy filmów fantasy. Systemy i urządzenia smart home nie są przeznaczone tylko dla miłośników nowinek technicznych. Są to rozwiązania, które pozwalają na wygodne i łatwe sterowanie pracą urządzeń, których używasz na co dzień. Celem inteligentnego domu jest maksymalizacja komfortu przy jednoczesnym zwiększeniu ilości czasu wolnego. Dostępne na rynku rozwiązania można wdrożyć do już istniejącego budynku, a także na etapie projektowania czy budowy.

Smart home, a wygoda

Dlaczego urządzenia i systemy smart home są wygodne? Przede wszystkim dlatego, że ich pracą można sterować za pomocą aplikacji mobilnej. Nie musisz podchodzić do konkretnego sprzętu AGD, aby go uruchomić. Możliwe jest także przygotowywanie harmonogramów pracy. Oznacza to, że odkurzacz automatyczny może odkurzać wtedy, gdy jesteś w pracy. Nie musisz o tym nawet pamiętać. Raz ustawiony plan będzie realizowany za każdym razem. Obsługa tego typu sprzętu domowego nie jest skomplikowana. Wystarczy połączyć urządzenia z Twoją siecią Wi-Fi i pobrać dedykowaną aplikację mobilną. Z obsługą systemów smart home poradzi sobie nawet niedoświadczona osoba. Z poziomu aplikacji mobilnej można sterować roletami zewnętrznymi, oświetleniem, monitoringiem, instalacją nawadniania trawnika czy ogrzewaniem.

Inteligentny dom to także oszczędność

Rozwiązania smart home mogą także przynosić niemałe oszczędności w skali miesiąca. Definiowanie harmonogramów pracy urządzeń pozwala uniknąć ich niepotrzebnej pracy bez kontroli. Stosowanie czujników ruchu i zmierzchu w przypadku oświetlenia zewnętrznego to bardzo rozsądny krok, który ogranicza czas świecenia żarówek. Tym samym, nie musisz pamiętać, aby wyłączać i włączać poszczególne lampy. Urządzenia sterowane za pośrednictwem aplikacji mobilnych mogą być kontrolowane i precyzyjnie ustawiane. Ma to duże znaczenie na przykład w kontekście centralnego ogrzewania. Potrzebujesz ciepłej wody użytkowej poza standardowym czasem jej ogrzewania? Wystarczy kilka kliknięć na ekranie smartfona i gotowe – piec podgrzeje ją do wybranej temperaratury. Tym samym nie jest konieczne podtrzymywanie ciepłej wody przez wiele godzin. Podobnych przykładów można mnożyć w nieskończoność. Systemy smart home bywają bardzo rozbudowane. Dostępne są także aplikacje, które pozwalają zarządzać wieloma urządzeniami jednocześnie – nawet jeśli pochodzą od różnych producentów.

Inteligentny dom to także bezpieczeństwo

Nie ma nic złego w prewencyjnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa domownikom i zabezpieczeniu majątku. Odpowiednie przygotowanie domu zasługuje na pochwałę. Inteligentny dom może być wyposażony w system monitoringu, który pozwala na podgląd live z dowolnego miejsca na świecie. Możliwe jest również zainstalowanie wideodomofonu, który pozwala zweryfikować, kto tak naprawdę stoi za drzwiami. W ofercie dostępnych jest wiele czujników, w tym czadu i przeciwzalaniowe. Dzięki nim możliwy jest spokojny sen – bez obaw o bezpieczeństwo Twoich bliskich. Systemy monitorujące i alarmowe są coraz przystępniejsze cenowo i mniej skomplikowane. Kamera IP pozwala na rejestrowanie filmów w wysokiej rozdzielczości i zapisywanie materiału na karcie microSD. Nie jest już potrzebna centralka czy profesjonalny montaż.

Możliwe scenariusze w przypadku inteligentnego domu

Poranek:

Zamiast być budzonym przez irytujący budzik, rozbudzaj się przy ulubionej muzyce. Pozwalają na to głośniki pełniące rolę asystentów. Dzięki inteligentnemu oświetleniu możesz ustawić kolor i jasność światła, aby pobudziło Cię do działania. Rano każda minuta jest cenna. Żebyś nie musiał rezygnować z przyjemności, przygotuj kawę za pomocą aplikacji mobilnej dedykowanej do Twojego ekspresu. Niektóre urządzenia pozwalają ustawić harmonogram zaparzania ulubionego napoju.

Dzień w pracy

Pod Twoją nieobecność, nad bezpieczeństwem domu i pozostałych domowników może czuwać monitoring złożony z kamer IP, które pozwalają na podgląd live z Twojego smartfona. Alarm domowy chroni przed niepostrzeżonym włamaniem. Oprócz uruchomienia głośnej syreny, wyśle Ci także powiadomienie na telefon. Jeśli w domu zostają Twoi bliscy, dobrym rozwiązaniem jest wideodomofon, który pozwala sprawdzić kto rzeczywiście stoi pod drzwiami. Kiedy dom stoi pusty, nie ma sensu, aby pracowały urządzenia takie, jak klimatyzacja lub oczyszczacz powietrza. Ustaw harmonogram pracy, definiując rozpoczęcie pracy na godzinę przed Twoim przyjściem.

Popołudnie i wieczór

Dzięki sparowaniu urządzeń domowych z siecią Wi-Fi możesz cieszyć się domem, który jest przygotowany na Twoje przyjście. Dotyczy to także sprzątania z wykorzystaniem robota automatycznego, który może mopować i odkurzać podłogę pod Twoją nieobecność. Zdefiniuj barwę i jasność oświetlenia, aby zapewnić komfort Twoim oczom. Inteligentne głowice termostatyczne pozwalają na łatwe i precyzyjne zdefiniowanie temperatury, jaka ma panować w konkretnym pomieszczeniu.

Noc

Dzięki rozwiązaniom smart home, możesz być bezpieczny nocą, jak nigdy dotąd. To zasługa czujników dymu, czadu i systemów alarmowych. Zewnętrzne oświetlenie włączy się po zmierzchu, zniechęcając potencjalnych złodziei do wtargnięcia na Twoją posesję. Lampy wyłączą się same nad ranem, kiedy wstanie Słońce. Aby Twój sen był głęboki, zadbaj o jakość powietrza w sypialni. Nawilżacz pracujący według odpowiedniego harmonogramu przygotuje właściwe warunki do odpoczynku przed kolejnym, aktywnym dniem.