« Powrót do aktualności

Rynek nieruchomości rekreacyjnych

Wiele osób decyduje się na zamieszkanie w mieście ze względu na pracę. Jest to co prawda wygodne rozwiązanie ze względu na bliskość czy to firmy, czy to infrastruktury usługowej, jednak niektórzy od czasu do czasu potrzebują obcowania z naturą. Nic w tym dziwnego – cisza i spokój z dala od miejskiego zgiełku są dla wielu niezbędnym elementem funkcjonowania. Dlatego też rynek nieruchomości rekreacyjnych w Polsce wciąż bardzo mocno się rozwija. Duży wpływ na tego typu sytuację miała też pandemia koronawirusa. Osoby, które nie posiadały balkonu, podwórka czy też działki mocno odczuły ten fakt, dlatego też zainteresowanie działkami znacznie wzrosło.

Najczęściej wybierane typy działek rekreacyjnych

W Polsce można podzielić rynek nieruchomości rekreacyjnych na dwa typy. Pierwszy z nich to rodzinne ogródki działkowe. Zazwyczaj nie są one zbyt duże, jednak na ich terenie można z powodzeniem zasadzić owocowe drzewka czy sadzonki warzywne, a także wstawić meble wypoczynkowe czy nawet basen. To doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które chciałyby przynajmniej raz w tygodniu mieć możliwość odwiedzenia swojej działki.

Drugim typem działek są nieruchomości rekreacyjne wiele kilometrów poza miastem. Ludzie chętnie korzystają z takiego rozwiązania ze względu na możliwość wypoczynku w domkach letniskowych. Coraz częściej są one ocieplane i przystosowane do różnych warunków atmosferycznych, co pozwala korzystać z nich przez cały rok. Szczególne znaczenie powinno mieć to dla miłośników górskich szlaków, chcących zdobywać szczyty zimą.

Oczywiście chętnie kupowane są również działki, które mają służyć jako inwestycja. Podzielenie terenu i stworzenie mniejszych nieruchomości stało się niezwykle popularne, szczególnie w pobliżu morza, jezior czy gór.

Gdzie najwięcej osób kupuje nieruchomości rekreacyjne?

Od wielu lat najchętniej wybierane są nieruchomości rekreacyjne w pobliżu:

- dużych jezior, a więc na Warmii i Mazurach,

- wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego,

- górskich szlaków turystycznych.

Nie można się dziwić takim trendom, biorąc pod uwagę chęć wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku.