« Powrót do aktualności

#KZGadżet - klimatyzacja

KZGadżet #01 Klimatyzatory split – co to takiego?

Lato jest czasem urlopów, niezapomnianych przygód, ale również upałów. Choć wysokie temperatury sprzyjają wakacjom, gorące powietrze bywa męczące na co dzień. Dlatego warto ulżyć sobie za pomocą klimatyzacji. Jej zakup i instalacja nie są już skomplikowane!

Inwestycja w klimatyzację – dla kogo?

Wiele osób zastanawia się czy może pozwolić sobie na montaż klimatyzacji. W zasadzie, co może stać na przeszkodzie? Obecnie sprzedawane klimatyzatory są dużo łatwiejsze w montażu, o czym napiszemy za chwile. Klimatyzacja może być montowana w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, a także lokalach handlowych lub biurowych. Jedyne ograniczenie wynika w zasadzie z tytułu regulaminu wspólnoty lub spółdzielni. W przypadku niezależnych budynków, nikt nie może zabronić Ci montażu klimatyzacji. Z kolei w przypadku spółdzielni lub wspólnot, konieczne jest zapoznanie się z regulaminem. Takie kwestie są bardzo często regulowane przez dokumenty wewnętrzne, gdzie dostępne są wszystkie wyjaśnienia. Ewentualnie konieczne może być zgłoszenie się do biura spółdzielni, celem podpisania dodatkowego oświadczenia lub odbioru pozwolenia na dokonanie montażu. Takie regulacje wynikają z konieczności zamontowania sprężarki na zewnętrznej stronie budynku – najczęściej na ścianie, która stanowi część wspólną. Coraz więcej właścicieli mieszkań w blokach wielorodzinnych decyduje się na instalację klimatyzacji. Można je dostrzec na balkonach zarówno nowoczesnych, jak i starszych budynków.

Sprawdź oferty: mieszkania na sprzedaż Piła

Klimatyzatory split – nowoczesna konstrukcja

Klimatyzatory split pozornie niewiele różnią się od znanych już instalacji montowanych na stałe. Jeden szczegół jest jednak wyjątkowo istotny. Chodzi o średnicę przewodów obiegu, który odpowiada za przesyłanie czynnika chłodzącego. Obecnie rurki te są naprawdę cienkie, podobnie jak w przypadku podzespołów lodówek. To z kolei przekłada się usprawnienie montażu. Nie ma już potrzeby kucia dziur o dużym przekroju. Wystarczy, że instalator wykona odwiert o średnicy kilkunastu milimetrów. Ewentualne maskowanie rur nie jest już wyzwaniem, jak jeszcze kilka lat temu. Mimo wdrożenia bardziej funkcjonalnej konstrukcji, wydajność dostępnych klimatyzatorów nie uległa pogorszeniu. Ich sprawność jest coraz lepsza, a zapotrzebowanie energetyczne spada. Jest to więc kolejny argument przemawiający za inwestycją, która pozwoli Ci zrelaksować się pośród czterech ścian, gdy temperatura za oknem rośnie do pułapu powyżej 30 stopni Celsjusza.

Warto także wspomnieć, że sprzedawane klimatyzatory są coraz prostsze w obsłudze. Większość z nich umożliwia sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej. Wystarczy połączyć urządzenie z domową siecią Wi-Fi, aby móc definiować harmonogram pracy lub zdalnie zmieniać moc pracy klimatyzatora. Poza tym, klimatyzacja może być również używana do ogrzewania w chłodniejsze dni. Niektóre modele dodatkowo oczyszczają powietrze i jonizują je, aby domownicy mogli czuć się jeszcze lepiej podczas przebywania w domu.

Nasza oferta: domy na sprzedaż Piła i okolice

Jak kupić dobry klimatyzator i nie martwić się potem o jego montaż?

Zakup klimatyzatora split wcale nie musi być trudny. Na pewno ważną kwestią, którą musisz uwzględnić, jest powierzchnia pomieszczenia, w którym urządzenie ma pracować. Najwięcej modeli jest przeznaczonych do pracy w przedziale od 26 do 45 metrów kwadratowych. Choć dostępne są również urządzenia o dużej mocy, które sprawdzą się nawet w przypadku niespełna dwukrotnie większej powierzchni, należy pamiętać, że ściany działowe ograniczają możliwość chłodzenia całego mieszkania jednym klimatyzatorem. Dlatego też, klimatyzacja montowana jest przeważnie w najcieplejszych pomieszczeniach, a także tam, gdzie przebywamy najczęściej. Szukając idealnego modelu, zwróć uwagę na klasę energetyczną sprzętu, a także możliwość połączenia z siecią bezprzewodową. Klimatyzator powinien także dysponować kilkoma poziomami pracy. Pozwoli to na dostosowanie mocy chłodzenia do temperatury, która panuje w pomieszczeniu.

Musisz wiedzieć, że prawo zabrania samodzielnego montażu klimatyzacji. Musi tego dokonać certyfikowany instalator, który jest wyszkolony w zakresie obchodzenia się z czynnikiem chłodzącym. Dlatego między innymi w Media Expert, wprowadzono możliwość zakupu klimatyzatora z usługą montażu. To bardzo wygodne rozwiązanie, które nie wymaga od klienta poszukiwania specjalisty na własną rękę. Warunki dotyczące montażu, a także jego planowana data, to informacje, które przekaże doradca. Jeśli jednak masz już własnego instalatora, możesz kupić klimatyzator bez usługi instalacji sprzętu. Konieczne będzie jedynie przedstawienie umowy na usługę montażu. Warto sprawdzić aktualne promocje, gdyż często rabaty sięgają kwot nawet powyżej 1000 złotych.