« Powrót do aktualności

Fajne w regionie - Szwajcaria chodzieska

Fajne w regionie – Szwajcaria Chodzieska

Każdego roku wielu z nas udaje się na zagraniczne wojaże lub wybiera odległe miejsca w Polsce. Często nie doceniamy tego, co mamy pod ręką. Jednym z piękniejszych miejsc w naszym regionie jest bez wątpienia Szwajcaria Chodzieska. Zapraszamy Cię na wycieczkę!

Szwajcaria Chodzieska – gdzie leży?

Szwajcaria Chodzieska to region, którego nazwę utrwalono już mniej więcej 200 lat temu. Chodzież to miasto, które jest położone około 70 kilometrów od stolicy Wielkopolski – Poznania. Jest pięknie usytuowane, co sprzyja turystyce. Okolice miasta oferują zwiedzającym niezwykłe atrakcje, ze szczególnym uwzględnieniem walorów naturalnych. Pojezierze Chodzieskie na pewno charakteryzuje polodowcowy charakter ukształtowania terenu. Nie brakuje tętniących życiem lasów sosnowych i mieszanych, w których możesz oddychać pełną piersią. Położenie Szwajcarii Chodzieskiej sprzyja odwiedzinom. Turyści z Poznania, Bydgoszczy, Gniezna i Piły nie muszą pokonywać odległych tras, aby spędzić tu świetnie czas.


foto. Pixabay

Chodzież – miasto słynące z porcelany

Jesteśmy przekonani, że każdy z czytelników choć raz pił kawę lub jadł posiłek korzystając z chodzieskiej porcelany. Zestaw „Iwona” trafił pod wiele dachów. Wielu nowożeńców otrzymało taki komplet z okazji ślubu – warto zapytać o to rodziców. Prawdopodobieństwo, że także go mają, jest bardzo wysokie. Miasto było własnością szlachecką. Należało do wojewody płockiego Piotra Potulickiego, który pełnił wiele zaszczytnych funkcji aż do czasu śmierci w 1606 roku. Chodzież była także ośrodkiem tkackim. W mieście osiedlili się niemieccy tkacze, którzy przybyli ze spalonego w 1665 roku Leszna. 8 stycznia 1919 roku miała miejsce zwycięska Bitwa o Chodzież, która była jednym z najważniejszych elementów Powstania Wielkopolskiego. Dzięki ukształtowaniu terenu i obecności wielu okolicznych jezior, w Chodzieży i okolicy odbywa się wiele imprez sportowych. Oferta noclegowa w regionie jest bogata. Dostępnych jest co najmniej kilkaset miejsc, które dostępne są przez cały rok.

Sprawdź naszą ofertę: mieszkania na sprzedaż - Chodzież


Foto. Pixabay
Jeziora i stok narciarski

Szwajcaria Chodzieska obfituje w piękne, czyste jeziora. Strzeleckie jest najmniejszych z nich i zajmuje powierzchnię 18 hektarów. Niedaleko, na wzniesieniu przy jednym z brzegów, znajduje się Willa Straszny Dwór, którą wybudowano w 1904 roku. Pełno ona funkcję restauracji i pensjonatu. Jezioro Strzeleckie jest cenione przez wędkarzy i regularnie odbywają się tam zawody organizowane przez lokalne koła PZW. Miejscowe legendy głoszą, że żyły tam kiedyś wielkie sumy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, zbiornik ten był połączony z innymi akwenami. Jezioro Miejskie jest największe. Jego powierzchnia przekracza obszar 100 hekatór. Wybudowano przy nim promenadę, która służy spacerowiczom i rowerzystom. Jezioro służy nie tylko rekreacji kąpielowej, ale również sportom motorowodnym. Znajdują się tam aż trzy stanice żeglarskie, dzięki czemu możliwe jest spróbowanie swoich sił jako sternik. Jezioro Karczewnik to trzeci akwen znajdujący się w granicach miasta. Znajduje się tam największa z miejskich plaż, a także boisko do siatkówki plażowej. Przygotowano również parking, co ułatwia dojazd do kąpieliska. W sezonie letnim można wypożyczyć kajak lub rowerek wodny. Jezioro jest systematycznie zarybiane, co na pewno będzie ciekawą informacją dla wędkarzy.Foto. Pixabay

Niezwykłą atrakcją jest także stok narciarski ChodzieSki. Ukształtowanie terenu pozwala na wykorzystanie naturalnych wzniesień. Dzięki nim możliwe jest nie tylko podziwianie terenów Szwajcarii Chodzieskiej, ale również jazda na nartach. Na terenie stoku działają dwa wyciągi narciarskiej. Nie brakuje również systemów naśnieżenia. Całkowita długość stoku to 550 metrów, a jego to 132 metry nad poziomem morza. Na miejscu można skorzystać z usług instruktorów, a także wypożyczalni sprzętu.

Sprawdź naszą ofertę: mieszkania na sprzedaż – Piła i okolice

Pozostałe atrakcje w okolicy

Szwajcaria Chodzieska jest położona w otoczeniu wielu innych, atrakcyjnych miejsc. Warto udać się między innymi do Margonina, gdzie nad jeziorem znajduje się między innymi Wake Park, który latem bije rekordy popularności wśród okolicznych mieszkańców. Można tam skorzystać z oferty jazdy na nartach wodnych, a także doskonale bawić się dzięki zbudowanym zjeżdżalniom. Z Chodzieży jest także niedaleko do Czarnkowa, które również zachwyca swoim niepozornym urokiem, a także niezwykle atrakcyjnym położeniem przy rzece Noteć. Nie można także zapomnieć o Ujściu, które leży na drodze do Piły. Wieża widokowa, która znajduje się na Osiedlu Górnym Pozwala ona na podziwianie odległych terenów. Z tego miejsca widać również miejsce, w którym podczas najazdu szwedzkiego miała odbyć się Bitwa o Ujście. Finalnie doszło do kapitulacji Wielkopolski, którą podpisał wojewoda Opaliński. Stojąc na tarasie widokowym można wyobrazić sobie kolumny wojsk polskich czekających na ofensywę Szwedów. Miejsce jest bardzo klimatyczne i warto je odwiedzić.