« Powrót do aktualności

#KZGadżet - powietrze w Twoim domu

#KZGadżet – powietrze w Twoim domu

Wiele osób niesłusznie nie docenia znaczenia jakości powietrza, którym oddychamy. O ile na zewnątrz nie mamy na nie wpływu, możliwe jest zadbanie o mikroklimat w Twoim domu lub mieszkaniu. Zachęcamy do lektury poradnika z cyklu #KZGadżet!

Jakość powietrza, a samopoczucie

Jako firma staramy się promować trendy ekologiczne, bo jesteśmy świadomi jak ważne jest środowisko naturalne, w którym żyjemy. Skali postępu jednak nie da się zatrzymać, więc wiele działań musi stanowić reakcję, a nie metodę zapobiegania problemom. Powietrze, zwłaszcza w sezonie grzewczym, bywa momentami wyjątkowo szkodliwe. Od jego jakości zależy nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet jakość snu. Jest to udowodnione szeregiem badań, a także relacjami osób, które już skorzystały z dostępnych na rynku rozwiązań. Parę dni temu opisywaliśmy zalety stosowania klimatyzacji split, a dzisiaj zajmiemy się oczyszczaczami i nawilżaczami powietrza. Obok sprzętu AGD, to jeden z najbardziej pomocnych urządzeń w każdym domu, mieszkaniu, a także biurze.Sprawdź naszą ofertę:
działki na sprzedaż – Piła i okolice

Oczyszczacz powietrza – jak to działa?

Oczyszczacz powietrza przypomina klimatyzator przenośny. Jest urządzeniem, które składa się z wentylatorów i filtrów. Zadaniem wentylacji jest zassanie powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, a po jego oczyszczeniu, wydmuchanie na zewnątrz urządzenia. System filtracyjny może składać się z kilku rodzajów filtrów. Im ich więcej, tym lepiej! Standardem jest już stosowanie potrójnej filtracji. Pierwszy filtr, nazywany wstępnym, ma za zadanie wyłapanie największych zanieczyszczeń, które widoczne są gołym okiem. Filtracja węglowa odpowiada za niwelowanie zapachów i neutralizację związków organicznych. Z kolei filtr HEPA może usunąć z powietrza ponad 99,90% zanieczyszczeń, w tym alergenów, kurzu i pyłów. Dostępne są także oczyszczacze powietrza, które radzą sobie z wirusami i bakteriami. Pik ich popularności przypadł na międzynarodowy kryzys związany z pandemią koronawirusa. Skuteczność rozwiązania została potwierdzona przez niezależne uniwersytety. Oczyszczacze powietrza dysponują wieloma funkcjonalnymi rozwiązaniami, jak na przykład tryb automatyczny. Polega on na tym, że urządzenie ocenia poziom zanieczyszczenia, a następnie rozpoczyna pracę samoczynnie. Po oczyszczeniu powietrza zatrzymuje się, co ma duży wpływ na obniżenie zużycia energii elektrycznej. Wiele modeli może być sterowanych z poziomu aplikacji mobilnej. To prawdziwa wygoda, która wpisuje się w ducha idei smart home, o której pisaliśmy już tutaj.

Oczyszczacz powietrza na pewno warto mieć w sypialni, a także pokoju alergika. Alergia i astma skutecznie utrudniają życie, ale tym chorobom można stawiać czoła bardzo skutecznie. Jednym ze sposób na walkę z nimi jest właśnie oczyszczenia powietrza. To szczególnie istotne w przypadku okresu pyłkowania, który jest bardzo uciążliwy dla alergików. O używaniu oczyszczacza nie zapomnij również w sezonie grzewczym, gdy za oknem czuć smród spalanego nieprawidłowo węgla. Urządzenia te bardzo dobrze radzą sobie ze smogiem, gdyż zostały stworzone z myślą właśnie o walce z nim. Wybierając oczyszczacz powietrza, pamiętaj, aby dopasować go do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Niektóre modele są w stanie oczyszczać miejsca o wielkości powyżej 100 metrów kwadratowych! Powinieneś również zweryfikować wydajność sprzętu, która podawana jest w metrach sześciennych na godzinę pracy. Upewnij się również co do głośności urządzenia oraz dodatkowych funkcjach, jak np. wskaźnik poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Sprawdź naszą ofertę: mieszkania na sprzedaż – Piła i okolice

Nawilżacze powietrza – w trosce o odpowiedni poziom wilgoci

Nawilżacz powietrze to mniej skomplikowane urządzenie, ale jego rola w życiu codziennym jest równie istotna. Właściwy poziom wilgoci powietrza jest ważny między innymi dla komfortu snu oraz koncentracji. Zbyt suche powietrze może powodować bóle głowy, podobnie jak kiepskiej jakości odpoczynek. Sucha skóra i drogi oddechowe także mogą być jego konsekwencją. Rozwiązaniem tych problemów jest nawilżacz powietrza. To sprzęt, którego zadaniem jest produkowanie pary wodnej podnoszącej poziom wilgoci. Z tym jednak nie można przesadzać, gdyż zbyt duża wilgotność także jest szkodliwa. Warto więc sprawdzać poziom wilgoci za pomocą higrometru.

Nawilżacze powietrza są cichymi urządzeniami, których obsługa nie sprawia żadnych problemów. Wystarczy uzupełnić pojemnik wodą, a następnie włączyć sprzęt. Walka z suchym powietrzem może pomóc w wielu dolegliwościach. To szczególnie ważne w sezonie grzewczym, kiedy ogrzewanie wysusza otoczenia. Niektóre oczyszczacze powietrza posiadają tryb nawilżania, dzięki czemu możliwy jest zakup urządzenia 2w1. Nawilżacz powinien być dobrany do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie pracował. W ten możliwe będzie zaobserwowanie najlepszych wyników jego pracy.