« Powrót do aktualności

Piła i okolice - atrakcje

Fajne w regionie: atrakcje w Pile i okolicy

Piła to jest bardzo atrakcyjnym miejscem do życia. Tym razem zachęcamy Cię do poznania atrakcji, które czekają na Ciebie podczas zwiedzania pilskich ulic i okolic. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie!

Krótka historia Piły

Piła jest miastem położonym w północno-zachodniej części Wielkopolski. Powstało poprzez rozbudowę niewielkiej osady rybackiej nad rzeką Gwdą. Według historyków, prawa miejskie Piła otrzymała w XV wieku, a przywileje miejskie zatwierdził sam król Zygmunty I Stary w 1513 roku. Niestety, w wyniku pierwszego rozbioru Polski, Piła została wcielona do Prusów i aż do 1945 roku leżała po niemieckiej stronie granicy. Na nieszczęście miasta, w wyniku działań wojennych została zniszczona aż 70%. Z kolei śródmiejska zabudowa ocalała jedynie w 10%. To wynik decyzji o ogłoszeniu miasta twierdzą, której celem była jak najdłuższa obrona. Po drugiej wojnie światowej Piła wróciła do Polski. Obecnie mieszka tu ponad 70 000 ludzi, a w całym powiecie pilskim żyje ich 136 112.

Sprawdź naszą ofertę: działki na sprzedaż – Piła i okoliceZabytki w Pile – specyficzna historia miasta o niezwykłym uroku

Jak już pisaliśmy, w wyniku ostrzału artyleryjskiego i regularnego bombardowania, zabudowa Piły została w większości zniszczona. Nadal jednak odwiedzić można wiele ciekawych miejsc. Na pewno zadowoleni będą wielbiciele obiektów sakralnych. Wrażenie na pewno robi modernistyczny kościół św. Antoniego. Na pewno warto odwiedzić dom Stanisława Staszica, w którym mieści się aktualnie muzeum poświęcone jego życiorysowi. Choć budynek został zniszczony w 1945 roku, już trzy lata później odbudowano go. Warto odwiedzić Plac Staszica, przy którym mieści się Szkoła Policji, Urząd Miejski i Regionalne Centrum Kultury. Miejsce to znajduje się blisko dworca PKP, który niedawno został gruntownie wyremontowany. Warto obejrzeć z zewnątrz także tak zwany „Okrąglak”. To XIX-wieczna parowozownia, która była wzorem dla wielu innych budowli tego typu. W Pile nie brakuje parków i pomników, które są ciekawym punktem na mapie turystycznej miasta. Na terenie lotniska działa Pilskie Muzeum Wojskowe, w którego zasobach znajduje się wiele ciekawych eksponatów. Jednym z nich jest samolot SU-22M4. Fani wodnej rekreacji na pewno chętnie skorzystają oferty pilskiego Aqua Parku. Polecamy także odwiedzić Zalew Koszycki. Możesz przespacerować się po dwóch półwyspach lub wybrać się na rejs żaglówką. Jednym z piękniejszych miejsc w Pile jest park na wyspie, czyli popularny „Wyspiarz”. Latem odbywa się tu wiele imprez i festynów, na które przychodzi zawsze wielu mieszkańców.

Sprawdź naszą ofertę: mieszkania na sprzedaż – Piła i okoliceAtrakcje w najbliższej okolicy Piły – zakochasz się w tym regionie

Niedaleko Piły znajdują się dwa dobrze znane jeziora. To Płotki i Jelonki. Woda w jeziorach jest bardzo czysta, co zachęca do kąpieli. W sezonie letnim można się tu świetnie bawić. Zwłaszcza, że nieopodal znajduje się również park linowy. Fani historii militarnej będą zachwyceni możliwością zwiedzenia szlaków, które obfitują w poniemieckie bunkry. Pilskie okolicy obfitują w tereny leśne. To idealne miejsce do wycieczek pieszo-rowerowych. Można także udać się na grzybobranie, ale pamiętaj, aby zabrać ze sobą duży kosz! Z Piły niedaleko jest także do Wałcza, który był ważnym punktem na mapie działań wojennych, ze względu na dużą ilość umocnień Wału Pomorskiego. Jeśli lubisz historię, nie pożałujesz także wizyty w niedalekim Ujściu. Na wzniesieniu, na które prowadzi zakręcona droga w kierunku Czarnkowa, znajduje się wieża widokowa. Widać z niej nie tylko przepiękną panoramę okolicy, ale również pozycje, na których planowane było starcie wojsk szwedzkich z polskimi zbrojnymi w 1655 roku. Niestety, do bitwy nie doszło, a Wielkopolska została oddana bez walki. Pobyt w Pile sprzyja poznaniu północnej części województwa wielkopolskiego. Blisko sąd do Chodzieży, Czarnkowa, a także Złotowa. Piła jest dobrze skomunikowana. Obecność dróg krajowych numer 10 i 11 pozwala na szybki dojazd.


Noclegi w Pile – hotele, apartamenty i oferta agroturystyczna w okolicy

Baza noclegowa w Pile pozwala komfortowo spędzić czas podczas urlopu lub wyjazdu biznesowego. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych hoteli w okolicy jest bez wątpienia Gromada. To najwyższy budynek w mieście, który mierzy aż 85 metrów. Niedaleko centrum znajduje się także hotel Arche. W całym mieście nie brakuje apartamentów na wynajem. Jeśli szukasz oferty agroturystycznej, powinieneś sprawdzić dostępność obiektów w okolicy Piły. Nie brakuje tu możliwości odpoczynku pośród ciszy i zieleni. Kto wie, może zakochasz się w naszym mieście? Jeśli tak się stanie, chętnie pomożemy Ci w zakupie domu lub mieszkania. Wtedy wszystko to, co Cię tutaj tak bardzo zainteresowało, będziesz miał na wyciągnięcie ręki!