« Powrót do aktualności

Fajne w regionie: Złotów – Wielkopolskie Zdroje

Fajne w regionie: Złotów – Wielkopolskie Zdroje

Złotów jest miastem powiatowym, które leży w północnej części Wielkopolski. Od kilku lat, władze samorządowe konsekwentnie dążą do uzyskania statusu miejscowości uzdrowiskowej. Co oferuje miasto i jego najbliższe okolice? O tym piszemy w kolejnym tekście z cyklu „Fajne w regionie!”.


foto: Pixabay
Złotów – miasto z ciekawą historią

Powstanie miasta datuje się na rok 1370. Było majątkiem szlacheckim, który należał do wojewody płockiego Piotra Potulickiego. Miasto leżało na pograniczu, co było dość tragiczne w skutkach. Złotów był wielokrotnie niszczony, między innymi podczas potopu szwedzkiego. Starcia ze Szwedami skończyły się między innymi wielkim pożarem, który strawił całe miasto. Wiele zabudowań zostało doszczętnie zniszczonych, w tym zamek zbudowany przez Jana Potulickiego. Pod koniec XVII wieku, miasto stało się własnością rodu Działyńskich. Niestety, w wyniku kolejnych konfliktów i przemarszów wojsk, Złotów dalej był niszczony. W wyniku I rozbioru Rzeczypospolitej, miasto trafiło pod zabór pruski. W momencie wybudowania linii kolejowej Złotów – Chojnice, miasteczko doznało rozwoju gospodarczego. Powstały tu między innymi lokalny browar „Welsch”, wytwórnia likieru i win, liczne tartaki i cegielnia. Na terenie Złotowa działały patriotyczne, polskie ruchy społeczne. Mimo uciążliwiej polityki germanizacyjnej, wielu rodaków z niepohamowanym uporem dbało o pamięć o ojczyźnie. Miasto wiele lat znajdowało się poza granicami Polski, wracając do macierzy dopiero w 1945 roku.

Sprawdź naszą ofertę: działki na sprzedaż – Piła i okolice

Zabytki na terenie Złotowa – warto je zobaczyć!

W Złotowie na pewno warto zobaczyć wczesnobarokowy kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NPM. Został on wybudowany przesz Szwedów w 1657 roku. Wcześniej stał tam drewniany kościół, który został spalony w trakcie działań wojennych. To budynek, który robi ogromne wrażenie z zewnątrz, jak i wewnątrz. Jest pięknie usytuowany, gdyż w okolicy Jeziora Miejskiego oraz tzw. Kaczego Dołka, który jest łącznikiem między dwoma częściami miasta. W mieście znajdują się jeszcze dwa inne, historyczne kościoły. To między innymi neogeotycki obiekt sakralny pod wezwaniem świętego Rocha. On także leży przy brzegu Jeziora Miejskiego, a ponadto znajduje się nieopodal kompleksowo wyremontowanej kaplicy ewangelickiej. Miejsce to stanowi teraz filię Muzeum Ziemi Złotowskiej. Bezpośrednie sąsiedztwo z Cmentarzem Wojskowym sprzyja organizowaniu patriotycznych uroczystości. Na uwagę na pewno zasługują także ratusz i siedziba Starostwa Powiatowego. To właśnie przed nim znajduje się jedyny w Polsce pomnik Piasta Kołodzieja. Niesamowite wrażenie robi Pałac Działyńskich. Obecnie znajduje się on w prywatnych rękach i pełni funkcję mieszkalną, ale władze miasta dążą do sprowadzenia inwestora, który mógłby otworzyć tam sanatorium. Podczas wizyty na pewno warto obejrzeć także Willę Iwańskiego i wieżę wodociągową.

Sprawdź naszą ofertę: domy na sprzedaż – Złotów i okolice

Złotów – Wielkopolskie Zdroje

Od kilku lat, lokalne władze samorządowe pracują nad koncepcją Wielkopolskich Zdrojów. Jest to utworzona marka miejska, której celem jest stworzenie warunków uzdrowiskowych. Zdaniem włodarzy, miasto ma wszystkie argumenty, które mogą doprowadzić to takiego stanu rzeczy. Niewątpliwie byłoby to przełomem, który mógłby sprawić, że Złotów zyska jeszcze więcej dobrej sławy, niż do tej pory. W najbliższym otoczeniu miasta znajduje się pięć jezior. Najczęściej uczęszczanym zbiornikiem jest tzw. „Miejskie”. Wokół jeziora wybudowano ponad 4-kilometrową promenadę, która jest doskonale przygotowana do rekreacji pieszej i rowerowej. To jedno z piękniejszych miejsc w okolicy. Jezioro Zaleskie to zaś raj dla wędkarzy i amatorów sportów motorowodnych. Znajdują się tam dwie plaże, które mieszczą się naprzeciwko siebie. Trzy mniejsze jeziora są idealne dla fanów ciszy i spokoju, którzy chcą odetchnąć podczas spaceru. Bardzo znanym wśród mieszkańców miejscem jest „Zwierzyniec”. To kompleks leśny o powierzchni przeszło 100 hektarów. W 1822 roku został on zaprojektowany przez znanego w mieście architekta – Petera Josepha Lennego. „Ośmiornica”, czyli skrzyżowanie ośmiu dróg leśnych, jest jego koncepcją. Niegdyś, Zwierzyniec stanowił ogrodzony kompleks myśliwski, na którym polowania urządzał ród Hohenzollernów. Niedaleko znajduje się amfiteatr leśny, a także siedziba nadleśnictwa.

Obecnie miasto jest beneficjentem norweskich programów grantowych, dzięki czemu planowane są między innymi odwierty badawcze w celu znalezienia borowiny i wody leczniczej. Jeśli okaże się, że takowe źródła leżą na terenie Złotowa, spodziewany jest prawdziwy „boom” w dziedzinie uzdrowiskowej. Koncepcja, mimo lokalnych kontrowersji, jest prowadzona konsekwentnie i należy trzymać kciuki za jej powodzenie. Ostatecznie, wpłynie ona nie tylko na jakość życia pensjonariuszy, ale także samych mieszkańców. Rozwój turystyki wpłynie na utworzenie kolejnych miejsc pracy, a te są potrzebne, aby nasz region dalej rozwijał się w dobrym tempie.