« Powrót do aktualności

#GoGreen - dbajmy o pszczoły.

GoGreen – dbajmy o pszczoły!

Na pewno zauważyłeś zmiany klimatyczne. Coraz częściej dochodzi do susz, a średnia temperatura powietrza stale rośnie. Dlatego warto wdrażać proekologiczne rozwiązania w swoim najbliższym otoczeniu. Dzisiaj chcemy opowiedzieć nieco więcej o pszczołach.

Dlaczego pszczoły są tak ważne dla środowiska?

Choć o roli pszczół mówi się coraz więcej, nadal są to bardzo niedoceniane owady. Dzięki zapylaniu przez nie kwiatów, możemy cieszyć się smakiem przepysznych owoców i nie tylko. Jeśli kiedyś zabraknie pszczół, nasze życie zmieni się nie do poznania. Nie produkują one jedynie miodu, którym możemy posłodzić swoją ulubioną herbatę. Rozwój przemysłu i zwiększenie ilości oprysków sprawiło, że populacja pszczół niknie w oczach. To niezwykle pracowite i pożyteczne owady, którym powinniśmy stwarzać jak najlepsze warunki do życia. Tylko co możesz robić, jeśli dysponujesz jedynie ogródkiem lub balkonem? Okazuje się, że całkiem sporo!

Foto: pixabay.com

Sprawdź naszą ofertę:
działki na sprzedaż – Piła i okolice

Sadź kwiaty, krzewy i drzewa

Przede wszystkim, znajdź miejsce na nowe rośliny. Ważne, aby nie były to kolejne tuje czy też inne iglaki, a drzewa lub krzewy dysponujące kwiatami. Dostępnych jest wiele gatunków, które możesz zasadzić i cieszyć się pięknym ogródkiem. Nie muszą to być tylko modne krzewy iglaste, które można spotkać na każdym kroku. Nawet, jeśli nie masz ogrodu, możesz wykorzystać swój balkon. Zasadź w doniczkach kwiaty, które będą chętnie odwiedzane przez pszczoły. Możesz także pokusić się o posadzenie małych sadzonek truskawek lub innych roślin owocowych, które nie wymagają dużej ilości miejsca. Warto mieszać gatunki roślin, aby zapewnić pszczołom najlepsze warunki. Z resztą, podobną politykę powinny także prowadzić samorządy. Planując nasadzenia na dużą skalę, można dokonać naprawdę ogromnych, pozytywnych zmian w kontekście zapewniania lepszych warunków dla pszczół. Nie oglądaj się jednak na resztę i zacznij od siebie. A swoimi działaniami inspiruj rodzinę i znajomych – na pewno większość z nich chętnie dokona tego samego.


Foto: pixabay.com

Sprawdź naszą ofertę: mieszkania na sprzedaż – Piła

Co jeszcze możesz zrobić w ogrodzie lub na balkonie?

Poza dokonaniem odpowiednich nasadzeń możesz także przygotować poidło dla owadów. Panująca co roku susza utrudnia dostęp do wody dla pszczół. Poidełko może być wykonane samodzielnie. Powinno być płytkie, aby owady mogły z niego korzystać bez ryzyka zatonięcia. Użyj na przykład plastikowego talerzyka i wyłóż go płaskimi kamyczkami. W szczelinach pojawi się woda, którą będą mogły pobierać owady. Nie zapominaj o regularnym uzupełnieniu poidła. W ofercie sklepów ogrodowych znajduje się także wiele gotowych modeli. Podobnie, jak i hoteli dla owadów. Zapewniają one bezpiecznie schronienie między innymi dla pszczół. Warto powiesić je w miejscu, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał w odpoczynku Twoim gościom. Takie schronienie pozwala uchronić się między innymi od wysokich temperatur lub mocnych opadów deszczu.

Dużą krzywdę pszczołom i innym owadom wyrządzają opryski. Staraj się nie używać chemicznych środków ochrony roślin. Choć pomagają one utrzymać ogród w dobrej kondycji, ich obecność jest dla owadów śmiercionośna. Używaj naturalnych sposobów na walkę z chorobami lub chwastami. Środków ochrony roślin używaj tylko w ostateczności. Bardzo dobrym pomysłem jest założenie łąki kwietnej. Przede wszystkim, wspaniale prezentują się one w każdych warunkach. Po drugie, nie wymagają koszenia. I co najważniejsze – zatrzymują wodę, nie doprowadzając na tych obszarach do suszy. To także naturalne schronienie dla wielu owadów. Jednocześnie, łąki kwietne gwarantują dostęp do nektaru, którym żywią się pszczoły.

Sprawdź naszą ofertę: domy na sprzedaż – Piła

Wspieraj lokalnych pszczelarzy

Wielu lokalnych pszczelarzy dostarcza znakomitych wyrobów. Regionalne pasieki często są prowadzone z dużym poświęceniem. Miód zbierany przez takich rzemieślników jest na pewno o wiele zdrowszy, aniżeli sztuczny produkt zalegający na półce sklepowej. O zaletach wyrobów miodowych można przeczytać wiele dobrego. Warto ich także używać jako zamiennika cukru! Dostępnych gatunków miodu jest cała masa. Warto skosztować choć kilku, aby wybrać ten, który będzie Ci odpowiadał najbardziej. Kupując miód od lokalnego pszczelarza, wspierasz jego pasiekę, a tym samym masz pewność, że to produkt stworzony z pasją.

foto: pixabay.com

Sprawdź czy w Twojej okolicy są organizowane wydarzenia związane z pszczelarstwem. Na pewno przedstawicieli pasiek spotkasz na okolicznych targach agroturystycznych. Warto odwiedzić znajdujące się tam stoiska. W końcu możesz kupić nie tylko miód! Świeczki wykonane z wosku miodowego bywają wprost przepiękne! Poza tym, cudownie pachną i warto mieć je w swoich czterech kątach. Jako firma współpracujemy z Fundacją Pszczoła, która pracuje nad naprawdę potrzebnymi projektami. Zapraszamy do zapoznania się z działalnością tej instytucji i „polubienia”
strony na Facebooku.